समाचारस्थानीयहेडलार्इन

धरानको एडिबी खानेपानी आयोजना असफल भएको संघर्ष समितिको आरोप, खानेपानी संस्थानलाई नै जिम्मा लगाउनु पर्ने माग

धरान,

धरानको एडिबी खानेपानी आयोजना असफल भएको दीर्घकालिन खानेपानी व्यवस्थापन संघर्ष समितिले आरोप लगाएका छन् । धरान खानेपानी आयोजना असफल भइसकेको दाबी गर्दै खानेपानी संस्थानको शाखालाई बोर्डमा समायोजन नगर्न समितिले माग गरेको छ ।

संघर्ष समितिले सोमबार संस्थान परिसरमा पत्रकार सम्मेलन गर्दै आयोजनालाई नै संस्थानको जिम्मा दिएर पानी आपूर्ति र वितरणमा सहज बनाउन नयाँ प्रस्ताव एवं माग गरेका छन् । संघर्ष समितिका संयोजक हर्क साम्पाङले भविष्यमा थप ऋण लिएर नयाँ आयोजना सञ्चालन गर्नुभन्दा अहिले नै असफल भएको आयोजनालाई संस्थानको जिम्मा दिनु उचित हुने बताए । ‘आयोजना नै खानेपानी संस्थानलाई जिम्मा दिएर यो धरानले लिएको ऋण नेपाल सरकारले तिर्नुपर्छ,’उनले भने,‘धरान पनि नेपाल बाहिरको भुभाग होइन । संघीय सरकारले ऋण पनि जिम्मा लिनुपर्छ, असफल भएको आयोजना पनि जिम्मा लिनुपर्छ ।’

एडिबिबाट ठुलो ऋण लिएर आयोजना सञ्चालन गर्नु हुदैन भनेर आन्दोलनरत संघर्ष समितिसँग उपमहानगरपलिका र सर्वपक्षीय छलफल भएर २०७१ कार्तिक २२ गते राती ११ बुँदामा सहमति भएको थियो, र आन्दोलन अवतरण भएको थियो । अहिलेको हर्क साम्पाङ नेतृत्वको संघर्ष समितिले उक्त सहमतिका हस्ताक्षरकर्ताहरुलाई आयोजना सफल भएको हो कि असफल भएको हो ? भनेर प्रश्न गरेका छन् । मोमबार पत्रकार सम्मेलनमा सबै हस्ताक्षर कर्ता १९ जनालाई नै आमन्त्रण गरेपनि एकराज कोइराला बाहेक कोही पनि नआएको बताए । ‘हस्ताक्षरकर्ताहरुलाई प्रश्न गछौं, तपाईहरुको हस्ताक्षर पछि आयोजना आएको थियो । यो सफल भयो कि असफल भयो ? सफल भयो भने कसरी ? असफल भएको हो भने हामीसँग आन्दोलनमा आउनुहोस्,’उनले भने ।

सहमति भएको ११ बुँदा अनुसार कुनै पनि कार्यान्वयन नभएको सँंघर्ष समितिको दाबी छ । साम्पाङले आफुहरुले ५ बुँदा माग अघि सारेपनि पुरा नगरेको बताए । उनका अनुसार करिब २ हजार घरधुरीले २०७२ सालमा नै पैसा बुझाएकाहरुको घरमा धारा जोडेर पानी विरतण गर्नुपर्ने माग छ । यस्तै, सहमतिमा उल्लेख भएअनुसार १ करोड ५२ लाख २० हजार लिटर पानी उत्पादन भएको नापेर देखाउनुपर्ने, आयोजनमा खर्च भएको कति हो ? के मा खर्च भएको हो भनेर लेखा परीक्षण गरेर सार्वजनिक गर्नुपर्ने माग रहेको पनि उनले बताए । साथै, ट्यारिफ बोर्ड अनुसारको महशुल शुल्क लिनुपर्छ भन्ने माग रहेको पनि उनले बताए । ‘खर्च प्रतिवेदन पनि सार्वजनिक गर्न नमानेपछि भ्रष्टचार भएको प्रष्ट छ । नत्र किन हिसाब सार्वजनिक गर्दैनन् ?’उनले भने ।

हस्ततक्षरकर्ता मध्येका पत्रकार सम्मेलनमा आएका एकराज कोइरालाले आयोजना ल्याउदा सबै पाटी मिलेर पैसा खाएको बताएका छन् । आयोजना ल्याउनका लागि ११ बुँदे सहमतिमा हस्ताक्षरकर्तामध्येका कोइरालाले संघर्ष समितिको पत्रकार सम्मेलनमा यस्तो खुलासा गरेको हो । आफुलाई राती घरबाट उठाएर लगेर जर्बजस्ती हस्ताक्षर गराएको त्यसको भोली बिहान घण्टाघरमा पैसाको भागबण्डा हुदै गरेको आफुले भेटेको ग्यान्टीका साथ भन्छु भन्दै कोइरालाले आयोजनको रकममा हिनामिना भएको खुलासा गरेका हुन् ।

पत्रकारले आयोजनाको रकम हिनामिना गर्ने पाटी र व्यक्तिको नाम सार्वजनिक गर्नुहोस् भनी प्रश्न गर्दा पाटीको नाम खुलाई व्यक्तिहरुका नाम गोप्य राख्छु भन्दै कोइरालाले नाम खुलाउन मानेन् । उनले तत्कालिन माओवादी, एमाले, कांग्रेस, लिम्बुवानलगायत दलका नेताहरुले पैसा खाएको ठोकुवा गरे । ‘हिनामिना गरेको छ, साथीहरुले पैसा खाएको छ । कोही माओवादीका छन्, कोही एमालेका छन्, कांग्रेसका पनि छन्,’उनले भने,‘नाम चै अहिले भन्दिन । साथीहरु आज आएको भए भन्थे । जसरी पनि आयोजना लागु गर्नुपर्छ भनेर खाएका छन ।’ कोइरालाले पत्रकार सम्मेलनमा दाबीका साथ भने ।

Tags

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button